Yhteystiedot

Toiminnanjohtaja

Toiminnanjohtaja, järjestötiimin vetäjä

Mats Nyman
(09) 2510 1365
050 328 1236
mats.nyman@yty.fi

  • yleisjohto
  • edunvalvonta
  • yhteiskuntasuhteet

Järjestötiimi

Jäsensihteeri
Tiina Lappalainen
(09) 2510 1310
tiina.lappalainen@yty.fi

  • jäsentietojen muutokset
  • jäsenmaksualennukset
  • liittyminen ja eroaminen
  • kalenteritilaukset

 

(Kuva puuttuu)

Toimistopäällikkö
Minttu Kilpiä
(09) 2510 1320
minttu.kilpia@yty.fi

  • taloushallinto

Jäsenpalvelupäällikkö
Kari Saarinen
(09) 2510 1330
kari.saarinen@yty.fi

  • jäsenmaksuasiat
  • työttömyysturvaneuvonta
  • palkkaneuvonta

Viestintäpäällikkö, YTY-lehden päätoimittaja
Leena Vänni
(09) 2510 1335
leena.vanni@yty.fi

  • viestintä
  • urapalvelut
  • tutkimus

Yhteiskuntasuhteiden päällikkö
Antti Leino
(09) 2510 1325
antti.leino@yty.fi

  • YTYn ja jäsenyhdistysten yhteiskuntasuhteiden kehittäminen
  • YTN- ja Akava-toiminta
  • ilmailuala

 

(Kuva puuttuu)

Asiamies/SAVALin toiminnanjohtaja
Raino Nieminen
raino.nieminen@saval.fi
(09) 2510 1375
040 533 2987
raino.nieminen@yty.fi

  • yhteyshenkilö- ja yritysyhdistystoiminta
  • urheilualan edunvalvonta ja toiminta

 

Edunvalvontatiimi

Työmarkkinajohtaja, edunvalvontatiimin vetäjä
Karoliina Huovila
(09) 2510 1340
040 521 9083
karoliina.huovila@yty.fi

  • työehtosopimustoiminta
  • työelämälainsäädäntö
  • yhteyshenkilöiden oikeudellinen neuvonta

Työsuhdeasiamies
Heikki Kähkönen
(09) 2510 1350 (työsuhdeneuvonnan numero)
tyosuhdeneuvonta@yty.fi

  • työsuhdeneuvonta ja -neuvottelut
  • työsuhteen päättymiskysymykset
  • työnantajaneuvottelut

 

Asiamies
Enni Nirhola
(perhevapaalla)

Työmarkkinalakimies, varatuomari
Heli Hagman
(09) 2510 1350 (työsuhdeneuvonnan numero)
heli.hagman@yty.fi

  • työnantajaneuvottelut
  • oikeusturva-asiat
  • ilmailuala

Päälakimies, varatuomari
Heikki Meskanen
Yhteydenotot YTYn toimiston kautta